DSC04061

Kněžmost

Kněžmost

Mimořádné jednání vlády 1. července 2021

Vakcína
Vláda jednala o zpřísnění opatření proti šíření koronaviru:
Jedna dávka vakcíny proti covidu nebude dostatečná pro prokázání bezinfekčnosti. Za bezinfekčního bude člověk považován až 14 dní po druhé dávce.
Test na covid-19 bude nutný při návratu ze všech zemí, rozhodla vláda. Zaměstnavatelé nevpustí na pracoviště lidi bez negativního testu, řekl Vojtěch.
Do tzv. černých zemí s extrémní mírou rizika nákazy na mapě cestovatele nově nebudou mít lidé zakázáno jet, bude platit důrazné nedoporučení cesty.
Vláda zatím nezařadila Británii do tzv. černých zemí s extrémní mírou rizika. Pokud se v ní ale situace nezlepší, bude mezi nimi od 12. července.
Česko nezačne uznávat zahraniční certifikáty o očkování od 7. července. Termín se podle Vojtěcha kvůli jiným úkolům ÚZIS posune na 12. července.

  • Jedna dávka vakcíny už pro prokázání bezinfekčnosti nebude stačit, nově bude člověk považován za bezinfekčního až 14 dní po druhé dávce. Zpřísní se i pravidla pro příjezd do České republiky. Vláda také projednala další formy pomoci regionům, které před týdnem zpustošilo silné tornádo a bouře.
  • Od pátku 9. července se budou muset lidé, kteří zatím absolvovali pouze jednu dávku očkování u dvoudávkových vakcín, opět prokazovat při návštěvě restaurací, kulturních akcí, ale třeba i při návštěvě pacienta v nemocnici či příbuzného v zařízení sociální péče negativním testem na covid-19. Důvodem je šíření delta mutace koronaviru, proti které je člověk po první dávce chráněn jen z 30 procent. Nově se za bezinfekčního bude považovat člověk až čtrnáct dnů po dokončení vakcinace.
  • V souvislosti s šířením delta mutace ve světě se od 9. července zpřísní i pravidla pro vstup do České republiky. Cestující ze zemí s nízkým rizikem budou muset nově vyplňovat příjezdový formulář, a pokud nebudou čtrnáct dnů po dokončeném očkování, budou se muset prokázat také negativním PCR testem. U zemí s nízkým a středním rizikem nákazy bude možné test před vstupem do ČR nahradit testem absolvovaným do 5 dnů po návratu. Zároveň u neočkovaných osob bude při návratu ze zahraničí nově platit, že bez prokázání se negativním testem zaměstnavateli nebudou moci být vpuštěni na pracoviště. V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem sice bude možné do doby prokázání se negativním testem do zaměstnání docházet, tito zaměstnanci ale budou mít povinnost na pracovišti nosit respirátory třídy FFP2.
  • Česká republika také upraví seznam zemí s extrémním rizikem výskytu nemoci covid-19. Nově na něj od 5. července přibude Tunisko.
  • Vláda schválila nařízení o použití vojáků Armády České republiky v období do 31. srpna k likvidaci následků pohromy způsobené tornádem, kterým může být na žádost hejtmanů Jihomoravského a Ústeckého kraje zapojeno do likvidace následků živelní pohromy až 1 000 příslušníků Armády ČR.
  • Více informací v tiskové zprávě https://www.vlada.cz/.../vlada-souhlasila-se-zprisnenim...
Zdroj: Úřad vlády ČR

Vytvořeno 14.7.2021 9:36:45 - aktualizováno 15.7.2021 20:21:30 | přečteno 288x | stanislava.drdolova

Navigace

 

Vyhledávání

 
load