DSC 1166

Kněžmost

Kněžmost

Video k rekonstrukci kostela v Kněžmostě

instalace věžních hodin

Představujeme vám video Spolku přátel kultury, které shrnuje práce a rekonstrukce na kněžmostském kostele od léta tohoto roku, včetně instalace  nových věžních hodin. Video ke shlédnutí na portálu Youtube zde https://youtu.be/a_SbOZ-69HM  

Komentář k videu:

Vážení a milý přátelé, 

jistě nám odpustíte prodlevu ve zveřejnění našeho pravidelného měsíčního výpisu, ale začátkem prosince se stalo tolik zajímavých věcí, že do lednového výpisu nevydržíme čekat. 

Máme tu první náznaky zimy, na polích končí podzimní práce a všechno se ukládá do stodol. Tradičně zůstává jen cukrovka, která se uklízí až do zámrazu. 

Práce vrcholí nejen na polích, ale i v našem kostele. Do určitého data, je třeba udělat všechno, co je v dotačním programu na tenhle rok naplánované. Tady například vidíte lešení připravené k opravě dvou třetin stropu. Pro další rekonstrukci bylo třeba udělat vzorek zdiva bočního soklu kostela. Když zdivo bez úhony přečká zimu, mohlo by nahradit původní kameny. 

Začala také oprava bočních vnějších dveří

Nezahálel ani náš spolek. Za finanční dar od AgroVation Kněžmost k.s. jsme dali opravit víko křtitelnice

Pak jsme se dali do výroby dalšího prvku pro náš zatím největší projekt, a sice pódia k představení kněžmostských zvonů. Kovový podvozek vyrobili a zafinancovali v dílně Zbyňka Pokorného, kolečka dodala paní Jitka Hnaťuková a my spolu s Vladimírem Flanderkou jsme se ujali kompletace. Na pódiu umístěném vedle vchodu do knihovny budou nové zvony vystavené do té doby, než se vydají na zvonici našeho kostela. 

Na řadu přišla i úprava podlahy v hodinovém patře věže

Ve středu 8. prosince 2021 v 8 hodin ráno jsme se u kostela sešli s firmou Elektročas a firmou pana stavitele Kabáče, která zajišťuje průběh prací z dotačního programu. V Elektročase vyrobené ciferníky a ručičky našich kostelních hodin instalovali technici na věž a uvnitř věže pak připojili pohony hodin k přívodu elektřiny. Byla to ojedinělá akce znamenající uskutečnění jedné části našeho projektu. Nedejte se zmást uveřejněnými videozáběry, slunce sice svítilo, ale byla zima a vál ledový vítr. A tak, když plošina ve 14 hodin naposledy dosedla na zem, byli technici rádi, že mohou pokračovat ve věži, ale ani tam neměli vyhráno. Kolem půl páté odpoledne všechno skončilo a kněžmostský kostel má ode dneška nové hodiny. 

Teď už nám zbývá poslední, největší část projektu, a to jsou zvony. Zaplatili jsme materiál na jejich výrobu a věříme, že se dílo v následujících dnech podaří. 

Spolek přátel kultury Kněžmost

Vytvořeno 19.12.2021 17:03:32 | přečteno 557x | stanislava.drdolova

Navigace

 

Vyhledávání

 
load