DSC04067

Kněžmost

Kněžmost

Historické putování s Pannou klíčnicí

Panna klíčnice!!!!!!!

Vydej se přes lesopark Důně po žluté turistické značce až k hradu Valečovu. Trasa je schůdná i sjízdná. Na některých místech kolu trochu pomůžete přenesením. Čekají vás cca 4 km krásnou přírodou. Zpět se vydáte vesnicí Boseň po cyklostezce až do Informačního střediska, kde obdržíte za splněné úkoly odměnu.

Pověst o Panně klíčnici

Tenkrát to bylo asi tak:

Kdysi ve středověku vedl z Hrádku Kněžmostského kožený most až na Valečov. Jezdili po něm jen páni, to vám povídám. V té době žili na hradě jen žoldnéři a mezi nimi já jediná žena – Panna klíčnice.

Ale jednoho času, vydal se neznámý rytíř z Hrádku na Valečov, líbil se mi, jen co je pravda, ale jemu se zachtělo mladého masénka (masíčka) na Valečově.

Počkala jsem si, až zase pojede na svém koni přes kožený most. Když jel tam, dělala jsem jako by nic, pěkně ho pozdravila „Vítejte rytíři, za sličnou pannou spěchejte“ … ale sečkejte, jen co most divotvorným klíčem otevřu.

Spěchal, jen co je pravda. Jak byl most správně napjatý – a to tentokrát dozajista byl, vyrazil. Když se však klíčem otočilo, most povolil. A tak jsem čekala, až rytíř vyrazí zpět, jak se ocitl na mostě, někde tak uprostřed, otočila jsem klíčem.

To jste neslyšeli tak ohromně dunící ránu jako tenkrát, když se rytíř zřítil dolů (od toho prý název Důně). Jojo, pomsta byla sladká. A kožený most? Bezpochyby po něm od té doby už nikdo nejel. Nehlídám už žádný most, ale občas si tu zatančím – to když zrovna pojede nějaký rytíř.


Vytvořeno 31.8.2018 12:16:40 | přečteno 1382x | ivana.cenefelsova
 
load