DSC06507

Kněžmost

Kněžmost

Mokré putování s vodníkem Škebličkou

62222

V Informačním středisku máte připravený hrací plán trasy k suhrovicko-drhlenským rybníkům. Nenáročná trasa dlouhá cca 3 km lze zvládnout na kole i pěšky. Po zdárném absolvování trasy, odevzdáš hrací plán v Informačním středisku a obdržíš odměnu.

Vodník Škeblička

Za humny je drak – ale kdepak drak, za humny vesničky Suhrovice, jdoucí údolím až do Drhlen, bydlím já, vodník Škeblička.

Mnohem dříve tomu tak nebylo. Po mnoho let jsem se staral o velký rybník Patřín, který je součástí obce Suhrovice. Patřín jim tedy patří.

Já jsem se přibrodil proti proudu po potoce Kněžmostka. První koho jsem zahlédl, byl rybník Patřín, kde jsem se s chutí zabydlel. Jedné krásné úplňkové noci jsem od Drhlen zaslechl pláč. Vydal jsem se tedy proti proudu, až k rybníku zvaný Šíďák. Na hrázi seděla dlouhovlasá dívka z nešťastné lásky tuze plačící. Pohladil jsem ji po vlasech a vyprávěl příběh o vodnících, kteří nemají slitování s lidmi na břehu rybníka.

Věřte nevěřte, za pár dní jsem dívku viděl v náručí svého milého. Každý den tu dohlížím na klid a čistotu svého revíru. Rybník Šíďák je dnes rozdělen do několika sekcí menších rybníčků. Každý za jiným účelem. Kamenitý jez láká ke klidnému pozorování tekoucí vody.

Dovolím vám procházet se bosou nohou po kamenitém brouzdališti, kde by se zdálo, že nedohlédnete, můžete využít spojovacích lávek k ostrůvkům. Nezapomeňte pozdravovat mé kamarády králíky. Po březích hnízdí lysky, které zde každý rok vyvádějí své mladé. Přál bych vám být živočichem, vílou či vodníkem.

A teď hurá do kopečka na rozhlednu Čížovka. Nezapomeň získat razítko a přijít zpět do Informačního střediska Kněžmost pro odměnu.

Vytvořeno 17.8.2018 10:14:29 | přečteno 589x | ivana.cenefelsova
 
load