DSC04061

Kněžmost

Kněžmost

Koprník

Předseda osadního výboru: Mgr. Ladislav Kilián
Členové osadního výboru:   Hana Bejrová, Stanislav Bejr 
Katastrální území: Koprník 
Počet obyvatel k 1.1.2021: 89

Tvrz se tady patrně nalézala ve východní části vsi. Na této tvrzi sídlil vladyka Oldřich z Koprníku. Rodina měla široké příbuzenstvo na Valečově, v panství Studénka, ale i v Polsku. Takovéto rozptýlení vyšší i nižší šlechty bylo v té době obvyklé. Vladyka Koprník konal, pravděpodobně, strážní službu na obchodní stezce, která tudy vedla. To dotvrzuje erb rodu Koprníků, muže se sekyrou, neboť to je erb stráže. Zde by snad mohlo být hledáno i odvození jména Koperník a snad i osady Koprník.  Strážný s kopím či sekyrou měl totiž titul kopeník, tj. voják ozbrojený kopím. Další verzí názvu obce je odvození od rostliny koprníku štětinolistého, který zde kdysi hojně rostl.

Rodina z blíže neznámého důvodu opustila tvrz a vystěhovala se do Krakova v Polsku. A právě roku 1392 byl dědeček hvězdáře Mikoláše Koperníka zapsán do Krakovské městské kroniky a byl potvrzen jako řádný občan z Čech občanem Doubravou, který se tam z Čech přistěhoval již dříve. Tomuto přistěhovalci se narodil syn Mikoláš a ten roku 1462 přesídlil do Toruně. Zde si zařídil pekařství a narodil se mu syn Mikoláš, budoucí významný hvězdář.  Je tedy s největší pravděpodobností možné, že Koprník je původním sídlem Koperníkova rodu.

Ves jako taková zpustla v době husitských válek. V 16. století zde byl pouhý rybník, který náležel k Valečovu. V roce 1592 zde byla již jedna obývaná usedlost, později byla ves obnovena.

Zápisy ze schůzí osadního výboru ke stažení zde.

Fotogalerie

21.5.2021 20:07:48 | přečteno 624x | stanislava.drdolova | Celý článek
 

Historie obce Koprník

Vesnička, jakých je tisíce. O historii takovýchto osad je toho však známo většinou velmi málo. Díky jednomu z největších průkopníků naší archeologie Josefu Ladislavu Píčovi a spisovateli Eduardu Štorchovi víme více o pravěkém osídlení obce Koprník než o středověké vsi, jestli vůbec nějaká byla. V roce 1908 právě Eduard Štorch, známý spisovatel historických románů, nachází na poli nedaleko hráze bývalého rybníka polovinu ploché korytovité sekerky. Svůj nález předal Karlově univerzitě, oddělení pravěku. Tento nález je důkazem osídlení v době kamenné.

18.7.2018 16:58:08 | přečteno 1079x | tana | Celý článek
 

620 let od první písemné zmínky

K oslavám se sešlo na 80 "KOPRŇÁKŮ" 27. srpna 2011. Škoda, že nás počasí tak trochu vyšplouchlo. Ve tři hodiny jsme oslavy zahájili přípitkem a ve stejný moment se dešťové kapky rozhodly zúčastnit také. A pršelo a pršelo. Ale skutečnost, že se pozvaní hosté nenechali deštěm odradit byla pro hostitele přímo zadostiučiněním a program to naprosto vůbec nenarušilo. Celé odpoledne se neslo na vlnách vzpomínek, úsměvů a vyprávění. Bylo to úžasné a milé setkat se s lidmi, které jsme dlouho neviděli, znovu si s nimi povídat a vzpomínat. Díky „historickým“ filmům ze 70. let minulého století, které natočil Ing. Vlastislav Pažout, jsme se mohli setkat s lidmi, kteří s námi již bohužel nejsou. Zaznamenali jsme, jak se Koprník za těch více jak 30 let změnil. Tyto filmy, i ty nové z nedávných 1. májů dokazují, že se lidé uměli a naštěstí dál umí bavit.

18.7.2018 16:53:55 | přečteno 520x | tana | Celý článek
 
Vytvořeno 6.3.2014 22:43:46 | přečteno 1525x | stanislava.drdolova
 
load