LÁZEŇSKÉ KOLONÁDY U SUHROVICKÝCH RYBNÍKŮ
Druhé setkání u suhrovických rybníků. A jaké bylo? Podle reakcí návštěvníků to bylo odpoledne vydařené, plné vtipu, nadsázky, slunce a smíchu. Sluníčko opravdu hřálo a vydatně. Někdo se s chutí zapojil do lázeňské soutěže, někdo se lázeňskou kolonádou jen tak procházel. Mnohé pobavil chlapec František ve Františkových lázních, Kneippovy lázně pak byly pro řadu hostů milým osvěžením. A tu se z vody ozvalo “Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…”, ano Rozmarné léto a jeho říční lázně. A tak kolonáda pokračovala kolem římských lázní přes kolonádu v Karlových Varech plnou laviček, které vybízely k posezení a odpočinku. Během korzování bylo možné se setkat s řadou historických či filmových postav, například s panem Heinrichem Kasparem von Mattoni a jeho ženou, pak také s manželkou Johanna Bechera paní Becherovou, po promenádě se procházela i Božena Němcová, jinde bylo možné potkat Elišku Krásnohorskou a řadu dalších a dalších postav. Na některých místech měli rozložený svůj venkovní ateliér malíři, kteří na plátno přenesli krásnou scenérii suhrovických rybníků, jinde zase kreslířka zachytila tváře hostů. A kdo došel až k ostrůvku s houpačkou, žasl nad uměním provazochodkyně. Ale k lázním patří také lázeňské oplatky a byly tu a hostům je nabízeli dva fešní mládenci v námořnickém oblečení, procházela se tu i lepá květinářka a pánům nabízela růži pro jejich partnerku. K velkým lázním patří však také lázeňský pohárek. I ten si tu návštěvníci mohli koupit, originální suhrovicko drhlenské pítko s vlastním logem z karlovarského porcelánu. Po procházce lázeňskou kolonádou všichni velmi rádi přijali občerstvení. Nabízela jej lázeňská kavárna Kočičí kabinet, děvčata připravila různé druhy občerstvení obvyklé právě ve 30. letech, zmrzlinář kouzlil svou vynikající rolovanou zmrzlinu, nabídka v další kavárničce v podobě domácí limonády a různých druhů chutné kávičky přišla určitě každému vhod. V tomto horkém dni nesmělo chybět pivo a k němu grilované masíčko a každý velmi rád ochutnal pivo speciál.
Velkým lákadlem, především pro mužskou část hostů, byla auta. Auta všech různých značek a roku výroby. Krásní, naleštění miláčkové svých majitelů. Nechyběla ani různá motokola, motorky, pionýry, jejichž majitelé na jednom ostrůvku tábořili, tak jako se tábořilo kdysi. Všechny tyto skvosty se dokonce vydaly i na svou spanilou jízdu kolem hradu Kost do Sobotky a zpět.
Atmosféra tohoto sobotního odpoledne se dá těžko popsat, ta se musela prožít. Díky všem, kteří naše pozvání na toto setkání přijali a díky všem, kteří se na přípravě tohoto dění u suhrovických rybníků podíleli, jsme mohli na účet varhan zaslat částku 21 500 Kč. Ano, malá kapka v tom velkém moři, ale ohromné díky za ni. Věříme, že s vaší pomocí se nám obnova kněžmostských varhan podaří. V České republice jsou pouze dva čistě empírové kostely a jedním z nich je právě ten kněžmostský a byla by škoda, aby v něm po jeho rekonstrukci nezazněly kostelní varhany.
Druhé setkání je již tedy minulostí. Děkujeme za pomoc při jeho uskutečnění celé řadě lidí. Především Divadélku Človíček, které s námi toto setkání připravuje, jejich kamarádům a přátelům, bez nichž bychom takovou rozsáhlou akci neuskutečnili. Naše poděkování míří za hlavními sponzory, kterými byly firmy Lipraco, JaP - Jacina, obec Kněžmost, Agarden, tiskárna Geoprint, Pivovar Rohozec. Míří i za všemi, kteří připravili výborné občerstvení a velké poděkování pak za všemi, kteří pomohli s nakládáním a dopravou všech potřebných rekvizit, opravdu si této pomoci velmi vážíme.
Tak snad příští rok u suhrovických rybníků opět nashledanou.
za Spolek pro záchranu kostela sv Fr. Serafínského
Hana Bejrová a Eliška Josifová