DSC04061

Kněžmost

Kněžmost

Velikonoce z cyklu Liturgický rok a lidové tradice

Cyklus vznikl v době, kdy se nesměly konat koncerty ani žádné oslavy Velikonoc. Možná bychom mohli tento cyklus nazvat také, Velikonoce v době koronaviru. 
Video ke shlédnutí na portálu YouTube zde. 


O tom, jak jinak se dají oslavit Velikonoce

Vážení přátelé a příznivci Spolku přátel kultury Kněžmost, chtěli bychom vám ještě jednou poděkovat za reakce na náš velikonoční cyklus videí, který vznikl vlastně díky zklamání z toho, že nemůžeme uskutečnit velikonoční koncert připravovaný od začátku roku 2020.

V současné době jsme zveřejnili celkem čtrnáct videí, která mapují celé liturgické období Velikonoc. Rádi bychom celý velikonoční cyklus seřadili na jedno DVD, abychom ho mohli vydat k nekomerčním účelům.

Náš poměrně jednoduchý nápad přinesl řadu věcí, které jsme museli řešit. Například hudební podklad pod jednotlivá videa jsme čerpali z CD nahrávek jednotlivých orchestrů a dirigentů, kteří mají z autorského zákona nárok na odměnu; práva umělců spravuje Intergram, s nímž jsme odměnu museli vypořádat.  Dále jsme ve videu mapujícím filipojakubskou noc požádali archiv České televize o poskytnutí práv na úryvek z prvního dílu televizního filmu Babička režiséra Antonína Moskalyka. Nikde jinde není nálada pálení čarodějnic vykreslená tak skvěle, jako v tomhle snímku; tak si to totiž mnozí z nás ještě pamatujeme. Všechny tyhle náležitosti jsme v souvislosti se vznikem videí museli vyřídit. Další velikou pomocí byli naši spolupracovníci, kteří poskytli své fotografie, záběry a pomoc při sestavování videí. Všechny jsme je vyjmenovali v závěrečných titulcích. Jejich pomoc byla velmi důležitá, když si uvědomíte, kolik obrazového materiálu bylo třeba k vytvoření čtrnácti dílů našeho cyklu. Ještě jednou díky za jejich skvělou pomoc a za to, že jsou vždycky u toho, když se něco důležitého děje.

Je to zvláštní, nikdo z nás se jistě neradoval ze situace, která v minulých měsících nastala, ale na druhou stranu by se nikdy nestalo tolik věcí, které z ní vzešly.

Jsme moc rádi, že se opět budeme moci sejít v kostele sv. Františka Serafínského v Kněžmostě na v pořadí už čtvrtém Koncertu pro pamětníky 28. června v 16 hodin. Mějte se všichni krásně a hlavně zdravě.

v Kněžmostě 5. června 2020
za Spolek přátel kultury Kněžmost Zdeněk Zdobinský
Vytvořeno 24.7.2020 12:57:38 | přečteno 158x | stanislava.drdolova

Spolek přátel kultury Kněžmost

 
load