Povolení kácení dřevin rostoucích mimo les
Možná jste se rozhodli porazit na zahradě strom, ale váháte, jestli to musíte někde hlásit nebo si dokonce opatřit úřední povolení. Připravili jsme proto přehled toho, jak na kácení dřevin nahlíží legislativa.
V rámci ochrany životního prostředí jsou stanovena určitá pravidla pro kácení dřevin. Některé dřeviny lze pokácet bez povolení, u jiných stačí jejich poražení oznámit a na další je nutné mít úřední povolení.
Jméno | Funkce | Kontakt | |
---|---|---|---|
Petra Plívová | Správa majetku obce - správa budov, Silniční správní úřad, povolování kácení dřevin, životní prostředí, ověřování listin a podpisů, PO a BOZP | +420 326 214 529 +420 603 178 136 | petra.plivova@knezmost.cz |
Formuláře ke stažení:
Žádost o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les
Když:
Uvedené neplatí pro památné stromy a dřeviny rostoucí jako součást významných krajinných prvků (VKP), kterými jsou ze zákona lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera a údolní nivy a dále existují významné krajinné prvky registrované nebo stromořadí a náhradní výsadby. (Kácení stromů na lesních pozemcích se řídí zákonem č. 289/1996 Sb., o lesích, u ostatních významných krajinných prvků je nezbytné předchozí posouzení rozsahu požadovaného kácení orgánem ochrany přírody a krajiny z hlediska jeho dopadu na ekologicko-stabilizační funkci VKP).
Z těchto výše uvedených důvodů se oznámení o kácení podle § 8 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny, v platném znění (dále jen "zákona") a vyhlášky č.189/2013 Sb. v platném znění, se podává písemně nejméně 15 dní předem.
bezprostředního ohrožení zdraví či života obyvatel nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (např. při uvolnění kořenů nebo vážném poškození kmene), jde-li tedy o tzv. havarijní stav, jedná se o aktuálně vzniklý stav, např. po zásahu blesku, vichřice, silné námrazy apod.
Z tohoto důvodu lze strom pokácet bez povolení, ale ten, kdo kácení provede je povinen podat na obecní úřad písemně oznámení do 15 dnů od provedeného kácení (režim tzv. havarijního kácení). Dle § 4 odst. 2 písm. e) vyhlášky č. 189/2013 Sb. je třeba doložit skutečnosti nasvědčující tomu, že byly splněny podmínky pro havarijní kácení, např. k oznámení přiložit fotodokumentaci.
Když:
Platí i pro památné stromy a dřeviny rostoucí jako součást významných krajinných prvků (VKP), kterými jsou ze zákona lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera a údolní nivy a dále existují významné krajinné prvky registrované nebo stromořadí a náhradní výsadby. Kácení stromů na lesních pozemcích se řídí zákonem č. 289/1996 Sb., o lesích, u ostatních významných krajinných prvků je nezbytné předchozí posouzení rozsahu požadovaného kácení orgánem ochrany přírody a krajiny z hlediska jeho dopadu na ekologicko-stabilizační funkci VKP.
Povolení ke kácení lze vydat pouze ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu předmětné dřeviny.
Orgán ochrany přírody může dle § 9 odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb. ve svém rozhodnutí o povolení kácení dřevin uložit žadateli provedení přiměřené náhradní výsadby tak, aby byla kompenzována ekologická újma vzniklá pokácením dřevin. Současně může uložit následnou péči o dřeviny po nezbytně nutnou dobu, maximálně však na dobu pěti let.
V případě spoluvlastnictví pozemku je nutné podání společné žádosti, případně mohou tito vlastníci udělit plnou moc k zastupování osobě, která je může zastupovat v celém řízení. Plnou moc musí připojit k žádosti. Plná moc musí obsahovat jméno (popř. jména), příjmení, bydliště, datum narození a podpis zmocňujících osob a jméno, příjmení, bydliště, datum narození zmocněnce a vlastnoruční podpis. Pokud je udělována pouze pro jedno konkrétní řízení nemusí být plná moc ověřená.
Pro zahájení správního řízení ve věci je dostačující, pokud žádost podají vlastníci s alespoň polovičním vlastnickým podílem (dle ustanovení § 1129 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném a účinném znění). Zbylí vlastníci budou o průběhu a výsledku řízení správním orgánem vyrozuměni.
§ 8 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění.
Vyhlášky č. 189/2013 Sb., kterou se provádí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb.
Pravidla správního řízení upravuje zákon č. 500/2004 Sb., správní řád ve znění doplňujících předpisů.
Orgán ochrany přírody při svém rozhodování přihlíží k ekologickým (produkce pylu a semena, biotop živočichů, především hmyzu a ptáků a další), hygienickým a estetickým funkcím, které dřeviny na daném místě během roku plní, a proto povoluje kácení zpravidla v době vegetačního klidu, tj. přibližně od 31.10. do 31.3. Pokud ovšem důvody pro pokácení jsou natolik závažné (např. ohrožení okolí) lze tyto stromy kácet i během doby vegetace.
Prořez stromů nepodléhá povolení orgánu ochrany přírody. Podle ustanovení § 7 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb. je povinností vlastníků péče o dřeviny, zejména jejich ošetřování a udržování. Při případném ořezu je nutné postupovat dle odborných zásad a respektovat přirozený habitus (tvar koruny) stromů. Odstranění podstatné části koruny (více jak 30 %), případně tzv. hlavový řez či narušení přirozeného habitu dřevin, by znamenalo jejich poškození.
Stromy je možné ořezávat pouze za dodržení odborných zásad, kdy je respektován druh dřeviny, přirozené větvení koruny a přirozený habitus. „Zkracování“ stromů, tzn. radikální redukce jejich výšky je hrubým porušením výše uvedeného a je chápáno jako poškození dotčené dřeviny, a tudíž jako protiprávní jednání, za které lze uložit pokutu.
Pokud je stavem stromu bezprostředně ohroženo zdraví či život obyvatel nebo hrozí-li škoda značného rozsahu (např. při uvolnění kořenů nebo vážném poškození kmene) lze strom pokácet bez povolení, ale ten kdo kácení provede je povinen podat na obecní úřad oznámení a to do 15 dnů od provedeného kácení (režim tzv. havarijního kácení).Dle § 4 odst. 2 písm. e) vyhlášky č. 189/2013 Sb. je třeba doložit skutečnosti nasvědčující tomu, že byly splněny podmínky pro havarijní kácení, např. k oznámení přiložit fotodokumentaci.
Podléhají povolení i suché stromy a „nálety“?
Kácení suchých stromů také podléhá povolení orgánu ochrany přírody. Důvodem je to, že i zcela suchý strom může být významným biotopem pro zvláště chráněné živočichy (např. netopýři, hmyz, ptáci hnízdící v dutinách).